Wyniki wyszukiwania dla:

FSM w Częstochowie – „pokój zamiast wojny”

Tegoroczny wczesnowiosenny, choć sądząc po pogodzie i warunkach atmosferycznych to późnozimowy FSM w Częstochowie, odbył się pod hasłem ,,Pokój zamiast wojny”. FSM – to Formacyjne Spotkanie Młodych organizowane przez Salezjanów Księdza Bosko, na które przyjechali ks. Tomasz Hawrylewicz z grupą z Wrocławia i okolic, ks. Adam Jarząbek z młodymi z Chocianowa, ks. Oskar Gaszek i kl. Kamil Szczerbak z Lubina, kl. Waldemar Szczepankiewicz z Lądu. Między uczestnikami było kilku uczniów z naszego Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosko we Wrocławiu innych Wrocławskich szkół oraz Pieszyc. Do spotkania dołączyli reprezentacji Częstochowy i Kopca. W spotkaniu udział wzięło 32 osoby. 1 kwietnia, czyli w Prima Aprillis, dzień naszego przyjazdu do Częstochowy, mimo trwającej już od ponad tygodnia zarówno kalendarzowej, jak i astronomicznej wiosny, zostaliśmy przywitani przez śnieg i minusowe temperatury. Nie przeszkodziło nam to jednak w pogodnym przeżywaniu tego czasu.

Pierwszy dzień został poświęcony na powitanie, zakwaterowanie, rozpakowanie się, oraz wspólną kolację na stołówce. Oprócz tego udaliśmy się również tego samego dnia na Apel Jasnogórski do Maryi w wizerunku cudownego obrazu. Po powrocie do środka, przez różne gry, mogliśmy się bardziej poznać i zintegrować.

Sobotę rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu i Mszą świętą, której przewodniczył ks. inspektor Jarosław Pizoń sdb. W blok formacyjny wprowadziła nas konferencja kl. Waldemara poświęcona tematyce dążenia do pokoju oraz pokonywania niepokoju. Po zakończeniu konferencji część uczestników, razem z opiekunami udała się na wspólne aktywności na salę gimnastyczną w Seminarium Diecezjalnym, a pozostali na wycieczkę z przewodnikiem po klasztorze ojców Paulinów. Po południu pojechaliśmy busem i autokarem do nowicjatu salezjańskiego w Kopcu, gdzie spotkaliśmy się z nowicjuszami oraz salezjanami kl. asystentem Grzegorzem Sellem oraz ks. magistrem Jerzym Mikułą, który poprowadził dla nas spotkanie, podczas którego nowicjusze opisali swoje przeżycia związane z życiem w nowicjacie. Ks. magister w konferencji przedstawił nam ważny temat męstwa i trudności z którymi możemy się zmagać. O tych rzeczach rozmawialiśmy podczas pracy w grupach.

Kolejny ważny punkt, to wyruszenie w ciszy na nocną drogę krzyżową na Jasną Górę.  Pokonaliśmy 12 kilometrów, co zajęło nam około trzech godzin. Drogę tą przeszliśmy 2 kwietnia, tj. w dzień rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II a do celu doszliśmy w dokładną godzinę przejścia świętego Papieża Polaka do Wieczności, czyli o 21:37. Dzień zakończyliśmy seansem filmowym drugiego sezonu „The Chosen”. W niedzielę po adoracji Najświętszego Sakramentu i jutrzni, każdy z uczestników i opiekunów podzielił się swoimi odczuciami i przemyśleniami na temat FSM-u. W trakcie tego spotkania zostały wręczone również podziękowania dla opiekunów i kleryków.

Zwieńczeniem naszego spotkania była wspólna Mszę św., po której rozjechaliśmy się do naszych domów. Grupa z Wrocławia pojechała jeszcze do Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego w Krakowie, by po bardzo ciekawym oprowadzeniu po domu formacyjnym przez kl. Bartka Balcerzaka sdb, oglądnąć Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez alumnów tegoż seminarium i młodych ze wspólnoty „Ziemia Boga”. Wcześniej w drodze na to ciekawe spotkanie, obiadem ugościła nas wspólnota salezjańska w Sosnowcu.

Myślę, że często będziemy wracać myślami do tych niezwykłych dni i nadal będziemy się dobrze formować w ferworze codziennych wyzwań. Wspólnocie salezjańskiej z Częstochowy Stradom dziękujemy za wspaniałą gościnę.

Krzysztof Wesołowski

uczeń 1 kl. LO Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosko we Wrocławiu