
Ksiądz Inspektor doktorem nauk teologicznych
- Ekstremalnie do Twardogóry - 19 marca 2023
- Odpowiedzialni za BWS w Poznaniu - 13 marca 2023
- Koszykówka zakończona sukcesem - 12 marca 2023
4 listopada 2022, o godz. 10.00, na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu odbyła się publiczna obrona doktoratu Księdza Inspektora Bartłomieja Polańskiego SDB. Temat rozprawy to: „Kształtowanie postaw duchowych w Polskim Związku Łowieckim”. Na tym wyjątkowym wydarzeniu były obecne władze uczelni Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, na czele z Księdzem Rektorem, Ks. prof. dr hab. Sławomirem STASIAKIEM, promotorem pracy – Ojcem Biskupem prof. dr. hab. Jackiem Kicińskim CMF, Księżmi Profesorami z UKSW w Warszawie i KUL w Lublinie oraz zaproszeni goście, a wśród nich rodzina księdza doktoranta oraz rodzina salezjańska ze wszystkich wspólnot Wrocławia.
Całe wydarzenie rozpoczęło się modlitwą w intencji doktoranta, po czym została przedstawiona przez Ojca Biskupa, sylwetka Księdza Inspektora. Następnie został podany temat rozprawy. Ksiądz Inspektor przedstawił strukturę pracy, która zawierała w sobie problematykę na temat ekologii, dbania o ziemię, która jest wspólnym domem, kształtowania zdrowej postawy wobec przyrody oraz kształtowania postaw duchowych w Polskim Związku Łowieckim, podpierając się etycznymi i prawnymi aspektami.
Ksiądz Inspektor poruszał tematykę Świętych, którzy patronują myśliwym, począwszy od św. Eustachego, a skończywszy na św. Hubercie. Niejednokrotnie szukano w rozprawie odpowiedzi na pytanie jakie postawy owych Świętych mogą przejąć współcześni myśliwi.
Kolejną częścią rozprawy były recenzje Księży Profesorów z UKSW i KUL-u. Profesorowie Recenzenci, wyrażając podziw, podkreślali po wielokroć, że praca doktorska Ks. Bartłomieja jest pionierska ze względu na swoją specyfikę i odważna, ponieważ tematyka pracy może budzić w świecie kontrowersje. Inteligencja autora pracy – jak wspominano – pozwoliła na wydobycie przejrzystości i koherentności pracy, co powinno stać się zaczynem publikacji niniejszej pracy.
Szczególnym momentem rozprawy były pytania zadawane przez Księzy Profesorów. Pytano o „jedność w wielości”, o duchowość spotkania, o formację mężczyzn w kołach łowieckich, także o udział dzieci w polowaniach. Głos oddano także uczestnikom obrony, którzy pytali o różnice między zabijaniem zwierząt, a pozyskiwaniem lub czy mogą wynikać jakiekolwiek zagrożenia jedności w rodzinach z powodu polowań.
Dzisiejsza obrona doktorska z pewnością zapisze się na kartach historii Inspektorii Wrocławskiej. Gratulujemy Księdzu Inspektorowi tak szczególnego osiągniecia i życzymy dalszych sukcesów naukowych.