Wyniki wyszukiwania dla:

Salezjańska Lizbona 2023

Latest posts by Duszpasterstwo Młodzieżowe (see all)

Światowe Dni Młodzieży zostały zainicjowane przez św. Jana Pawła II w 1986 roku. W to ogólnoświatowe i legendarne wydarzenie wpisuje się młodzież salezjańska z Inspektorii Wrocławskiej. Cała przygoda rozpoczęła się od zjazdu w Krakowie. Tam salezjańska wyprawa wyruszyła w kierunku Turyny, by na początku odwiedzić miejsca związane z księdzem Bosko. Zwiedzili Valdocco, Colle Don Bosco i oczywiście sam Turyn.

Po duchowym naładowaniu charyzmatem salezjańskim przedstawiciele z naszej inspektorii: wspólnota oratoryjna Granica z Sosnowca oraz Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie Most z Wrocławia wyruszyli w daleką podróż w kierunku Lizbony.

Oto krótka relacja ks. Mariusza Jawnego z tego wydarzenia:
31 lipca:
🇵🇹 Dzisiejszy dzień pozwolił nam poczuć się w Portugalii w 100% jak w domu.
🇵🇹 Poranne śniadanie i Msza święta z portugalskimi parafianami była okazją do modlitwy za siebie nawzajem.
🇵🇹 Niesamowitym momentem było wspólne jedzenie obiadu z gospodarzami na wielkiej jadalni domu parafialnego.
🇵🇹 Mogliśmy pogadać, poznać ich jeszcze lepiej i pośmiać się, douczając się nowych słów po portugalsku. Zwieńczeniem posiłku było podziękowanie śpiewem i sercem za niesamowity czas spędzony wśród tak dobrych ludzi w diecezji Porto – Vila do Conde.
🇵🇹 Popołudnie pozwoliło nam uczestniczyć w najbardziej uroczystej procesji w naszym życiu w lokalnej parafii – były piękne stroje, feretrony, sztandary, orkiestra oraz symbol ŚDM i flagi poszczególnych nacji uczestniczących w spotkaniu. To było piękne doświadczenie duchowe.
🇵🇹 Wieczór zaprosił nas na lokalny festiwal muzyki i wdzięczności za ŚDM.
🇵🇹 Jako polska grupa zaprezentowaliśmy się tam pięknie przygotowanym polonezem, którego młodzi z innych krajów z zaciekawieniem nagrywali swoimi smartfonami…

1 sierpnia:
🇵🇹 Dzisiejszy dzień zaskoczył nas swoim tempem i gwałtownością. Po obfitym śniadaniu w domu parafialnym i wyściskaniu naszych kochanych gospodarzy czekaliśmy na autokar mający zabrać naszą grupę na wydarzenia centralne ŚDM do Lizbony. A autokaru… nie było.
🇵🇹 Po 1,5 godziny zwłoki przyjechał opowiadając o identycznym adresie 40 minut drogi od nas. Po porannych przygodach ruszyliśmy na nasz jedyny przystanek w drodze – Fatimę.
🇵🇹 Cały teren tego sanktuarium aż tętnił życiem radosnej młodzieży z całego świata zmierzającej do Lizbony.
🇵🇹 Po krótkich zakupach udało nam się mimo tłumów dotrzeć na Eucharystię o godz. 15.00. Piękne flagi wielu nacji młodych podkreślały podniosłą atmosferę tego spotkania przy stole Pańskim. Prawie 200 księży koncelebrowało Eucharystię obok abpa Luxemburga – Jean-Claude Hollericha.
🇵🇹 Potem czekało nas jeszcze 2 godz. drogi autokarem, by dotrzeć do Lizbony i rozlokować dziewczyny i chłopaków w 2 szkołach w centrum.
🇵🇹 Wolontariusze przyjmujący nas okazują nam nieustannie wiele serca i dobroci. Pan Bóg nad nami czuwa – jest wspaniale! ❤️

2 sierpnia:
🇵🇹 Ranek zachwycił nas dziś doskonale zorganizowanym przez lizbońskich wolontariuszy śniadaniem. Sprawna obsługa, dokładne sprawdzenie tożsamości (jakby sam BOR to robił!) oraz salezjańska radość – taki mix w promieniach porannego słońca. Po śniadaniu ruszyliśmy w drogę, by wysłuchać świadectwa dwojga ludzi o życiu przy Chrystusie – właściciela portugalskiej sieci klinik i szpitali oraz czołowej graphic designerki z Portugalii.
🇵🇹 To były poruszające opowiadania o tym, jak można ułożyć sobie całe życie dla Pana, by było dla bliźnich. Obiad zjedliśmy w centrum Lizbony, wybierając lokale, w których jedzenie zapewniał nam pakiet pielgrzyma.
🇵🇹 Wieczorem wzięliśmy udział w pięknym otwarciu Światowych Dni Młodzieży uroczystą Eucharystią z ok. 1 tys. kapłanów, biskupami i setkami tysięcy młodych.
🇵🇹 To były niesamowite chwile modlitwy i wspólnoty.

3 sierpnia:
🇵🇹 Już od śniadania było czuć, że dzisiejszy dzień jest salezjański. Zjedliśmy je w salezjańskiej szkole wraz z młodzieżą salezjańską z kilku nacji.
🇵🇹 Potem poranna Msza po polsku w duchu salezjańskiej radości. Po niej tańce integracyjne i wywiady młodych i salezjanów dla telewizji o tym, jak każdy przeżywa ŚDM.
🇵🇹 Po zjedzonym na mieście obiedzie przyszedł czas na wyprawę 30 km poza Lizbonę – do Estoril, gdzie miał się tego dnia spotkać cały salezjański świat.
🇵🇹 Na miejscu było tysiące młodych, setki salezjanów i salezjanek. Były stoiska powołaniowe, koncerty, boiska i zabawa i piękny musical o ks. Bosko ze sceny.
🇵🇹 Po zjedzeniu kolacji wzięliśmy udział w wyjątkowym wieczorze modlitwy, w którym od scenki na żywo o zranieniach człowieka przeszliśmy do uwielbienia Pana Jezusa w Hostii.
🇵🇹 Te kilka minut ciszy przy Panu tysięcy młodych było tak mocne i dobitne, że można było wyczuć w powietrzu wzruszenie i ducha modlitwy.
🇵🇹 Chwała Panu za ten czas! ❤️

6 sierpnia:
🇵🇹 Kolejny dzień naszej lizbońskiej wyprawy zaczęliśmy od tradycyjnych portugalskich babeczek Pastéis de nata oraz soczystych lokalnych gruszek w sklepie owocowym charakterystycznym dla Portugalii (w odróżnieniu od naszego warzywniaka).
🇵🇹 Następnie udałem się do City od Joy, by spowiadać pielgrzymów (brakowało spowiedników w języku polskim, co sprawiło, że mogłem posłużyć dłużej). Wcześniej od godz. 9.00 spowiadał tu również ok. 40 minut papież Franciszek. Od godz. 14.00 była okazja przejść się po centrum Lizbony bez specjalnego celu – bardziej dla samego poznania miasta.
🇵🇹 Kluczowym punktem tego dnia była droga krzyżowa z papieżem (Via sacra) w parku. Niektórzy przeżywali ją na żywo w Parku Edwarda, inni na polskim stadionie oglądając transmisję z polskim tłumaczeniem.
🇵🇹 Po błogosławieństwie końcowym papieża stadion gromadzący Polaków miał wieczorny program: świadectwa Magdy Beredy oraz Rafała Porzezińskiego, zaś cały dzień zakończył się koncertem uwiebieniowym zespołu „Jednego serca, Jednego Ducha”. 🕊️🔥

Bogu niech będą dzieki za ten czas!