Wyniki wyszukiwania dla:

Salez na Cyprze

W tym roku szkolnym Liceum Salezjańskie z Wrocławia oferuje dodatkowe wyjazdy Erasmus dla młodzieży, szczególnie wykluczonej z rożnych powodów, nie mogącej gościć rówieśników w swoich domach, mających problemy z nauką lub integracją w grupie. We współpracy z Active Cypriot Programs i European Learning Into Acceptance, ACPELIA oraz Stowarzyszeniem Open Soul, założonym przez absolwentów szkoły, liceum oferuje uczniom cztery szkolenia na Cyprze w roku szkolnym 2023/2024. Z warsztatów skorzysta 37 uczniów i 8 nauczycieli. Program szkolenia została opracowany przez nauczycielkę biologii dr Magdalenę Szewczyk i koordynatora z Cypru pana Nicolasa Nicolaou.

W dniach 16-24 września 2023 ośmioro uczniów wraz nauczycielami z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu wzięło udział w Erasmus Youth Exchange zorganizowanej w Pissouri na Cyprze. Razem z młodzieżą z Portugalii, Cypru, Hiszpanii, Litwy i Bułgarii uczestniczyli w bogatych szkoleniach dotyczących tematyki edukacji globalnej. Głównymi celami szkolenia było: poznanie nowych metod pozaformalnej edukacji globalnej, zrozumienie naszej współzależności i znaczenia pracy na rzecz sprawiedliwej przyszłości, w której wszyscy ludzie będą mieli zrównoważony dostęp do swoich podstawowych potrzeb, promowanie zrozumienia sprawiedliwości społecznej i praw człowieka oraz ich wkładu w budowanie pokoju i rozwiązywanie konfliktów, promowanie zrozumienia tożsamości i różnorodności kulturowej oraz jej znaczenia w rozwijaniu zrozumienia międzykulturowego. Szkolenie trwało 8 dni, podczas którego wykorzystywano różnorodne metody edukacyjne. W szkoleniu wykorzystano metody gier symulacyjnych, debat, burzy mózgów, pracy w małych grupach, odgrywania ról, aby poznać różne perspektywy złożonego problemu globalnego: sprawiedliwego handlu, praw człowieka, zrównoważonego rozwoju, kultury, zdrowego środowiska.

Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego planowania działań, współpracy, pracy w zespołach i przekazywania pomysłów. Rozwijali osobiste wartości i cechy, takie jak uczciwość, odpowiedzialność, empatia i szacunek dla innych. Zdobyli wiedzę, umiejętności, i wartości potrzebne do budowania społeczeństwa wrażliwego na potrzeby ubogich. Oferowana w ramach szkolenia nieformalna edukacja globalna promowała elastyczne uczenie się, które umożliwia młodym ludziom poznawanie świata, wzmocnienie poczucia własnej wartości, uznania dla różnorodności kulturowej, pracy na rzecz sprawiedliwości społecznej i praw człowieka oraz budowania zrównoważonej przyszłości.

Uczniowie oprócz budowania międzynarodowych przyjaźni, rozwijali swoje kompetencje językowe, przedsiębiorczość a nawet kompetencje matematyczne, podczas zadania, w którym mieli za zadania stworzyć firmę opartą o zasady fair trade.


Strona internetowa projektu: https://ftrc-fair-trade.webnode.page/
Magdalena Szewczyk
koodynator Erasmus +
Salezjańskie Liceum, Wrocław