Wyniki wyszukiwania dla:

Salezjańska „9” ponownie w drodze

21 października, o godz. 6.38, spod Katedry Wrocławskiej wyruszyła Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy.

Wydaje się, że tradycja pielgrzymkowa w narodzie umiera. Z takim też nastawieniem znalazłem się pod Wrocławską Katedrą. Mimo, że myśl o malejącej liczbie pielgrzymów z roku na rok nie napawa optymizmem, to jednak kiedy zobaczyłem wysiadającą masę ludzi z tramwaju to od razu pomyślałem – może jednak nie jest tak źle. Kiedy podszedłem pod katedrę rozglądałem się za garstką pielgrzymów z „Dziewiąteczki”. Szybko rozpoznałem przewodnika grupy – ks. Grzegorza Dłużniaka SDB, który coś już majstrował przy pielgrzymkowych tubach. Rozejrzałem się po całej ul. Katedralnej i przyszła do mnie druga myśl – tu jest mnóstwo młodych osób.

Widziałem młodzież z plecakami, która oczekuje na ponad 20 km trasę pielgrzymkową. Tam był cały przekrój pokoleniowy, od rodzin z małymi dziećmi w wózkach po uśmiechniętą panią Jadzię, radosną emerytkę. Rzecz jasna skupiłem swoją uwagę na młodzieży z naszych salezjańskich oratoriów z Wrocławia z Chrystusa Króla i Michała Anioła, a także z Oratorium Arka. Byli też oczywiście studenci z Salezjańskiego Duszpasterstwa Młodzieżowego i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego z Wrocławia. Obecne były dziewczęta z młodzieżowego ośrodka Wychowawczego prowadzonego przez Siostry Miłosierdzia. Mimo, że to Pielgrzymka Wrocławska to na trasę dołączyli młodzi ze swoimi duszpasterzami z Twardogóry (diecezja kaliska), Lubina (diecezja legnicka), Środy Śląskiej, a nawet Dąbrowy Górniczej (diecezja sosnowiecka).

Trudno mi oszacować ile osób w sumie pielgrzymowało z „9-tką”, ale było to na pewno w okolicach dwusetki. Zawsze napawającym nadzieją widokiem jest obecność duchowieństwa i osób konsekrowanych, których i tym razem nie brakowało w żadnej grupie. Różnice pokoleniowe, status społeczny, czy poziom wiedzy wszelakiej, w tym miejscu nie ma znaczenia, ponieważ wszystkich łączy jeden cel – nie tylko Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy – ale jedność w Chrystusie, w jednym Kościele.

O godz. 6:38 pielgrzymka wyruszyła. Później pozostaje już tylko przejście pielgrzymki przez wrocławskie ulice: ul. Katedralna, ul. Świętokrzyska, ul. Żeromskiego, ul. Oleśnicka, ul. Jedności Narodowej, ul. Ołbińska, ul. Trzebnicka, ul. Żmigrodzka, Most Trzebnicki, ul. Kamieńskiego. Następnie o 8:30 przybycie pielgrzymki na pierwszy postój w Krzyżanowicach: przy moście i przy boisku. 11:00 to przybycie pielgrzymki na drugi postój w Malinie. Godz. 13:00 to planowane przybycie pielgrzymki na trzeci postój w Wysokim Kościele i w Brochocinie. Ok 16:00 będzie ponowne połączenie całej pielgrzymki w jedną kolumnę i wejście do Trzebnicy. Pielgrzymka zakończy się uroczystą Mszą Świętą przy Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy o godz. 16.30.

Gdybym miał opisać jednym słowem to, co zobaczyłem o szóstej rano pod Wrocławską Katedrą, to byłaby to NADZIEJA!

Oto cała”9-tka”: https://www.instagram.com/p/CypinWxIGS8/

xDNsdb