Wyprawa Generała do Argentyny
- Rekolekcje powołaniowe 2026 - 1 czerwca 2026
- Dziękczynienie za jubileusz Salezjanów Współpracowników - 25 maja 2026
- Nowa obecność salezjanów na Górze Iglicznej - 22 maja 2026
W grudniu Przełożony Generalny Salezjanów, ks. Fabio Attard, XI następca Księdza Bosko, uda się z wizytą do Argentyny, gdzie w dniach 12-14 grudnia w Buenos Aires odbędą się uroczystości z okazji 150. rocznicy przybycia do tego kraju salezjanów w ramach pierwszej wyprawy misyjnej, wysłanej przez samego Księdza Bosko w 1875 roku.
Po roku różnych wydarzeń upamiętniających to wydarzenie XI następca Świętego Młodzieży symbolicznie zamknie w Argentynie obchody tej tak znaczącej rocznicy, odwiedzając różne miejsca związane z początkami dzieła salezjańskiego w tym kraju.
W czasie swojej wizyty Przełożony Generalny weźmie udział w różnych zaplanowanych wydarzeniach, a wśród nich w zwiedzaniu różnych historycznych miejsc związanych ze Zgromadzeniem i Rodziną Salezjańską w Buenos Aires, takich jak Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki w Almagro, Dom Salezjański “San Juan Evangelista” w dzielnicy La Boca, gdzie powstała pierwsza parafia salezjańska na świecie, a także kościół “Mater Misericordiae” w dzielnicy Congreso, miejsce, w którym zatrzymało się pierwszych 10 salezjanów przybyłych do Buenos Aires.
Ponadto przewidziana jest wizyta ks. Attarda w pierwszym salezjańskim domu formacyjnym w całej Ameryce, ośrodku “Virgen de la Guardia” w mieście Bernal. Ponadto Przełożony Generalny będzie miał okazję spotkać się z młodzieżą podczas spotkania kulturalnego i religijnego, które odbędzie się w Domu Salezjańskim “Pío IX” w Almagro, pod hasłem “Świętujmy naszą historię, odnówmy sen misyjny”.
I na koniec, wśród innych ważnych spostkań tych dni pełnych salezjańskości, duchowości i braterstwa, znajdzie się również jego spotkanie z przełożonymi inspektorii regionu Ameryka Południowa (Argentyna, Chile, Urugwaj, Brazylia i Paragwaj). Osobne spotkanie jest przewidziane również dla przełożonych inspektorii Argentyny Północnej (ARS) i Argentyny Południowej (ARS) i ich rad, co dotyczy również dyrektorów i odpowiedzialnych za placówki salezjańskie oraz animatorów młodzieżowych.
W niedzielę 14 grudnia o godz. 10.30 XI następca Księdza Bosko będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za świadectwo i życie pierwszych misjonarzy, którzy przybyli do Argentyny, aby ewangelizować Patagonię i którzy zapoczątkowali misyjny wymiar Zgromadzenia Salezjańskiego, aktualnie obecnego w 137 krajach. Ta celebracja odbędzie się w Bazylice Maryi Wspomożycielki w dzielnicy Almagro w Buenos Aires.
Za info: Ans (https://www.infoans.org/pl/dzialy/wiadomosci)
