Czym jest PIM?
PIM, czyli Pielgrzymka Ministrantów jest świętem Służby Liturgicznej. Pielgrzymujemy do twardogórskiej Maryi Wspomożycielki, która jest szczególną orędowniczką i wzorem służby Bogu oraz drugiemu człowiekowi.
Przybywamy, by z pokorą prosić Ją o umiejętność godnego służenia Bogu przy Jego Ołtarzu i przedłużania tej służby na życie codzienne.
Nasze wspólne świętowanie ma wymiar sportu i rekreacji, zabawy i kultury, liturgii i modlitwy. Wszystko po to, by we wspólnej zabawie doświadczyć mocy jedności i wiary oraz by jej płomień zanieść wszędzie tam, gdzie wrócimy.
PiM jest zwieńczeniem rocznej pracy prowadzonej w parafialnych grupach ministranckich. Sens tego spotkania polega na ponownym uświadomieniu sobie radości bycia ministrantem, lektorem i służenia przy ołtarzu.

Spotkanie to ma także uświadomić uczestnikom, że nie są sami; wokół jest wielu chłopców im podobnych, którzy na co dzień posługują przy Liturgii. To wspólne spotkanie ma dodać nowej gorliwości i zapału w tej służbie.
PiM adresowany jest przede wszystkim do Służby Liturgicznej z terenów południowej i centralnej Polski, ale i do wszystkich, chcących wziąć udział w naszej pielgrzymce.
Zasadnicze cele PiM-u:
- Kontynuacja integralnego rozwoju człowieka, aby był dobrym chrześcijaninem i uczciwym obywatelem.
- Jednoczenie ministrantów i lektorów z różnych wspólnot Liturgicznej Służby Ołtarza.
- Wspólna modlitwa u stóp Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
- Umocnienie w wierze, nadziei i miłości.
- Doświadczenie pozytywnych wartości: świętowania, przyjaźni, radości, zabawy.
- Doświadczenie drugiej osoby, pogodzenia się z przegraną i świętowania zwycięstwa.
- Sportowa rywalizacja, propagowanie kultury fizycznej i popularyzacja wartości chrześcijańskich oraz nowych gier i zabaw.
Logo PiM-u

Logo przedstawia kompozycję trzech obrazów:
Komunii Św., czyli Eucharystii, gałązki krzewu laurowego, płomienia oraz czterech słów: świętość, miłość, radość, służba. Wszystkie te elementy, połączone oraz przenikające się nawzajem, określają cele i zadania PiM-u.
- Eucharystia – stanowi centrum życia każdej chrześcijańskiej wspólnoty, a więc także naszej wspólnoty ministranckiej. Jezus, zostając z nami pod postacią Chleba i Wina, stał się jednocześnie naszym pokarmem na drodze ku świętości. Dlatego pragniemy każdego dnia w pełni uczestniczyć w Uczcie Eucharystycznej przyjmując Pana do naszych serc.
- Gałązka laurowa – symbol rywalizacji sportowej i zwycięstwa. Wieńcem z gałązek laurowych honorowano w starożytnej Grecji zwycięzców igrzysk olimpijskich. Oni biegli, aby zdobyć nagrodę przemijającą. My biegniemy, aby zdobyć nagrodę nieprzemijającą – świętość i życie wieczne (por. 1 Kor 9,24). Biegniemy tak, aby móc uczynić swoimi słowa św. Pawła: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (2 Tm 4,7).
- Płomień – przypomina Ducha Świętego, czyli „Płomień” zesłany na Kościół przez Chrystusa zasiadającego po prawicy Ojca (por. Dz. 2, 1-3). Duch Święty obdarza nas w naszej ziemskiej pielgrzymce wszelkimi potrzebnymi darami. To za Jego pośrednictwem Bóg umacnia nas i wspiera w dążeniu do świętości. To dzięki Niemu jesteśmy zdolni do prawdziwej miłości, radości i służby drugiemu człowiekowi.
Również kolory występujące w tej symbolicznej kompozycji mają swoje znaczenie:
Biel: oznacza czystość serc każdego z nas, która pozwala nam poprzez przyjmowanie pokarmu Eucharystycznego, na stałe jednoczenie się z Chrystusem m. in. dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się poprzez Spowiedź świętą. Oznacza również czystość intencji, z jakimi przyjeżdżamy na PiM i czystość rywalizacji (fair play) w naszych zmaganiach sportowych.
Czerwień: symbolizuje miłość, która w rywalizacji wyznacza granicę dobrego i złego współzawodnictwa. Na PiM-ie, realizując przykazanie miłości, uczymy się naśladować w tym względzie samego Chrystusa.
Zieleń: to kolor nadziei, która umacnia nas w walce o najwyższe trofea, szczególnie o trofeum ostateczne, którym dla nas chrześcijan jest nagroda życia wiecznego i świętość.
Organizator

Za przebieg i przeprowadzenie całej Pielgrzymki Ministrantów do Twardogóry odpowiadają Salezjanie z Inspektorii Wrocławskiej.
Głównym organizatorem spotkania jest Salezjański Ośrodek Animacji Duszpasterstwa Młodzieżowego Inspektorii Wrocławskiej. Pielgrzymka Ministrantów jest wydarzeniem całej Inspektorii św. Jana Bosko. Właściwe jej przeprowadzenie wymaga odpowiedniego zaplecza osobowego i materialnego. Takim zapleczem osobowym są współbracia będący w formacji początkowej, odbywający swoje studia w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie i Lądzie oraz nowicjusze z nowicjatu w Kopcu.
W czasie trwania pielgrzymki wyznaczeni salezjanie odpowiedzialni są za poszczególne sektory (informację, sport, wyżywienie, noclegi, atrakcje kulturalne, liturgię itd.). Bardzo dzielnie w Pielgrzymkę Ministrantów od kilku lat angażuje się Nowicjat Towarzystwa Salezjańskiego z Kopca k. Częstochowy. Dla przygotowujących się do życia salezjańskiego nowicjuszy, udział w tym przedsięwzięciu stanowi możliwość sprawdzenia się w praktycznym, salezjańskim działaniu. Dziękujemy za ich wsparcie!
Oprócz salezjanów i nowicjuszy czynnie w przeprowadzenie Pielgrzymki włącza się liczna grupa zaproszonej do pomocy młodzieży, która bardzo odpowiedzialnie wywiązuje się z powierzonych funkcji. Również Wam bardzo dziękujemy!
PiM jest jedną z większych akcji powołaniowych w Inspektorii Wrocławskiej. Doświadczenie pokazuje, że z szeregów Służby Liturgicznej wywodzą się liczne powołania do stanu duchownego (zarówno do diecezji, jak i zakonów). To również dzięki takim spotkaniom w młodych ludziach rodzi się ziarno powołania, które później wzrasta i wydaje owoce.
Kontakt w sprawie PIM-u
Inspektoria Towarzystwa Salezjańskiego we Wrocławiu
Pielgrzymka Ministrantów
Plac Grunwaldzki 3, 50-377 Wrocław
tel: 71 335 86 35
email: