Wyniki wyszukiwania dla:

Prenowicjat


NATURA I CEL

Młodzieży męskiej, która kończy szkołę średnią i starsza, zostaje zaproponowana droga poważnego rozeznania powołaniowego poprzez towarzyszenie duchowe, przemyślane programy powołaniowe i działania celowe (życie wspólnotowe z salezjanami, weekendy powołaniowe, spotkania formacyjne, doświadczenia misyjne, apostolat, indywidualne prowadzenie itp…). Tym, którzy podjęli już decyzję, aby zostać salezjaninem, zostaje zaproponowany specjalny czas zwany Prenowicjatem według wskazówek zawartych w Formacji Salezjanów Księdza Bosko (por. FSDB 328-356). Powyższy okres oferuje „specjalne przygotowanie w celu pogłębienia wyboru powołaniowego i sprawdzenia zdatności niezbędnej do rozpoczęcia nowicjatu. Takie przygotowanie dokonuje się poprzez praktykę salezjańskiego życia wspólnotowego i apostolskiego” (K 109).

Z powodu różnic istniejących wśród kandydatów, tak pod względem pochodzenia, dojrzałości ludzkiej czy chrześcijańskiej, znajomości życia salezjańskiego i apostolskiego, wraz z formacją wspólnotową jest nieodzowne indywidualne prowadzenie każdego kandydata. Stąd też niezwykle ważnym jest dialog osoby pragnącej rozpocząć drogę powołania salezjańskiego z Delegatem księdza inspektora ds. duszpasterstwa powołań. Dialog ten poprzedza rozpoczęcie formacji w Prenowicjacie.

MIEJSCE

Prenowicjat, ze względu na swój specyficzny charakter oraz dla ułatwienia lepszej realizacji celów formacyjnych przeżywany jest w formie stacjonarnej w Rumii we wspólnocie pw. NMP Wspomożycielki Wiernych (Inspektoria Pilska).

CZAS TRWANIA

Zwyczajnie prośbę o przyjęcie do Prenowicjatu wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych składa się przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. W ten sposób zostaje spełniony wymóg czasowy (rozpoczęcie w październiku i zakończenie w lipcu kolejnego roku). Dla ważności prenowicjatu wymaga się minimum sześciomiesięcznego pobytu (Reg. 88). Przed rozpoczęciem prenowicjatu należy dostarczyć także inne dokumenty wskazane przez odpowiedzialnego za Duszpasterstwo Powołań w danej inspektorii.

EKIPA

Inspektor, po wyznaczeniu odpowiedniej wspólnoty, w której będzie urzeczywistniała się droga formacji prenowicjackiej, wyznacza jednego współbrata na animatora, towarzysza i koordynatora tego etapu formacji. Dyrektor domu, w porozumieniu z odpowiedzialnym za Prenowicjat i delegatem duszpasterstwa powołaniowego w inspektorii zajmą się wprowadzaniem prenowicjuszy w życie we wspólnocie salezjańskiej i wraz z radą domu zweryfikują jakość tej drogi.

DOŚWIADCZENIA FORMACYJNE

Doświadczenie formacyjne w Prenowicjacie realizuje się według modelu integralnego, który bierze pod uwagę cztery wymiary formacyjne: ludzki, duchowy, intelektualny i charyzmatyczny przeżywane w codzienności i poprzez systematyczne spotkania. Każdy kandydat będzie posiadał indywidualny program formacyjny ułożony, realizowany i weryfikowany w porozumieniu z odpowiedzialnym za Prenowicjat. Ten indywidualny proces formacji prenowicjackiej ma za zadanie już od samego początku uświadomić kandydatowi konieczność wstąpienia na drogę formacji ciągłej, gdzie głównym odpowiedzialnym za jej przebieg i realizację jest on sam. Rolą odpowiedzialnego za Prenowicjat jest towarzyszenie kandydatowi na tej drodze oraz ukazywanie kierunków, uczenie metod i podawanie środków pożytecznych w jej realizacji.

Czas trwania, zakres poruszanych tematów i indywidualna droga formacji dotyczą każdego kandydata, jednak ich przebieg może być różny w zależności od stopnia rozwoju i przebytej wcześniej drogi formacyjnej. Dojrzałość ludzka i chrześcijańska oraz stopień znajomości duchowości salezjańskiej będą czynnikami decydującymi o tym czy kandydat będzie mógł uczęszczać w tym czasie do klasy maturalnej, na uniwersytet, lub wykonywać pracę zawodową. Konieczne jest jednak, aby te zajęcia były zharmonizowane z fundamentalnymi celami tego etapu formacyjnego. (por. FSDB 342, 353).

W czasie formacji prenowicjackiej wykorzysta się również odbywające się w czasie jego trwania spotkania formacyjne w inspektorii w celu podkreślenia charakteru powołaniowego tych spotkań i dania okazji wzajemnego ubogacenia się młodzieży.

Przez pierwszy okres, w ramach części zjazdowej Prenowicjatu, prenowicjusze będą spotykali się wspólnie raz w miesiącu w domu formacyjnym, lub innym miejscu wcześniej ustalonym.

Celem tych spotkań będzie:

  • realizacja tematów przewidzianych na ten etap formacji z zakresu formacji: ludzkiej, duchowej, intelektualnej i pastoralnej
  • budowanie wspólnoty
  • dzielenie się swoimi przeżyciami
  • weryfikacja z realizacji indywidualnego programu formacyjnego
  • przygotowanie i realizacja działań apostolskich

Momentem znaczącym dla formacji prenowicjackiej będą Rekolekcje Wielkotygodniowe. Odbywać się one będą w dniach: od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty. Celem ich będzie ukazanie chrystologicznego charakteru powołania. Kandydaci mają zrozumieć, że Chrystus jest jedynym źródłem i celem zakonnego powołania. Trzeba postawić Go na pierwszym miejscu w swoim życiu, wszystko inne ma sens jedynie w ścisłym z Nim zjednoczeniu.

Momentem ważnym dla formacji prenowicjackiej będą Ogólnopolskie Formacyjne Spotkania Prenowicjuszy.

Głównym ich celem będzie:

  • analiza rozwoju własnej osobowości – temat: budowania relacji zaufania. W tym celu zostaną zorganizowane zajęcia warsztatowe, prowadzone przez specjalistów.
  • pogłębienie świadomości powołaniowej (ja – zakonnik; ja – salezjanin)
  • przyjrzenie się osobistym motywacjom (proces oczyszczenia: poznać – pokochać – naśladować. Przejść od świadomości: ja wybrałem do Bóg mnie powołał!).
  • doświadczenie życia wspólnotowego (okazywanie szacunku, wspólnota modlitwy i stołu, wspólne świętowanie, dzielenie się swoimi darami, itd.). Wspólnota i jej znaczenie w kształtowaniu życia duchowego.

Odpowiedzialny za Prenowicjat oprócz systematycznych spotkań z całą grupą prenowicjuszy będzie spotykał się osobiście z każdym z kandydatów wizytując także ich domy rodzinne i kontaktując się z księdzem proboszczem z parafii, do których należą.

W formacji prenowicjackiej chodzi przede wszystkim o połączenie ze sobą wymiaru wspólnotowego formacji z indywidualnym procesem odczytania i przeanalizowania własnej historii życia oraz poznawanie i oczyszczenie motywacji powołaniowych.

Ostatnim etapem Prenowicjatu jest złożenie podania o przyjęcie do nowicjatu, opiniowanie rady domu, opiniowanie przez Radę inspektorialną, dopuszczenie przez Księdza inspektora i wyjazd do domu.